Merkezi Ortak Sınav
Nedir?

Yeni sistem sınava adını verdi

Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş olarak kısaltılan TEOG 2017 yılından itibaren Merkezi Ortak Sınav (MOS) olarak anılacak. Merkezi Ortak Sınav anlamına gelen MOS aslında TEOG sınavının sistem adı idi. Sistem işleyişe adını vermiş oldu. Herkesin merakla beklediği TEOG sınavının yerine ne gelecek sorusunun cevabı belli oldu. 2017-2018 TEOG yerine hangi sınav gelecek? TEOG yerine LGS mi geliyor? LGS Yeni sistem nasıl olacak? Soruların cevapları Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından giderildi. Mevcut sistem bu ana kadar gelenlerin en iyisiydi. Peki neden değiştirildi? Bakan Yılmaz açıklamalarında TEOG’un yerine stresi kaldıracak, basit bir sistem getirmek istediklerini belirterek, sistemin faydalarına değindi. Yılmaz’ın açıklamaları şu şekilde:

“Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi” 

Öğrenci, adrese en yakın okula yerleştirilecek. Bizim getirdiğimiz bu sistemde de evlatlarımızın kendi tercihlerini alacağız. Başvuru esnasından bir ekran gelecek, ekrandan 5 tercihte bulunacak. Öğrencinin tercihi esas olacak. Ortaokulla lise arasında bir bağı kurmuş oluyoruz. Bu yüzde 90’un üzerindeki öğrenciler için. Akademik çeşitlilik sağlanacak ve bu okulun başarı yüzdesini yükseltecek. Sınıfınızda bir başarılı öğrenci varsa, o arkasından birçok öğrenciyi de sürükleyecektir. Sınav süresi 90 dakika olacak, 60 soru yer alacak. 6, 7 ve 8. sınıf müfredatından sorular hazırlanacak. Liseye Geçiş Sistemi (LGS) olarak isimlendirilen yeni sistem, 2018-2019 eğitim yılında uygulanmaya başlayacak. Bu yıl için hazırlanan geçiş sistemiyle son merkezi sınav yapılacak. Bu sınava giren 8. sınıf öğrencileri yüzde 70 sınav puanı, yüzde 30 diploma notuyla liseye yerleştirilecek. Gelecek yıldan itibaren uygulanacak LGS ile merkezi sınav kaldırılacak. İl Milli Eğitim Müdürlükleri kendi sınavlarını düzenleyecek, sorular Bakanlığın soru havuzundan seçilecek.

İki Sistemin Karışımı Bir Yapı

Bu sene LGS’ye geçiş için yeni sistemle eski sistemin karışımı bir yapı olacak. Buna göre 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında 8. sınıf öğrencileri merkezi sınavdan alacakları puanın %70’i ve diploma notunun %30’u ile elde edilecek puan ile Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi ve Proje okullarına yerleşecekler. Bu okulların kontenjanları dolunca kalanlar diploma notlarına göre meslek lisesi, imam hatip ve diğer liselere yerleştirilecekler. Yeni sistemde, bütün liselerin ‘fen lisesi ayarına, sosyal bilimler ayarına ve proje okulları ayarına’ çıkarılması hedeflenecek.

 

‘İsteğe bağlı’ merkezi sınav nasıl yapılacak?

Sınavla ilgili detaylar şöyle:

  • Sınav özel ve sayısal iki bölümden, tek oturumdan oluşacak
  • Sorular çoktan seçmeli olacak
  • Haziran ayının ilk hafta sonunda sınav yapılacak
  • Sınav sonuçları aynı ay içinde açıklanacak.
  • 60 soruluk sınav, 90 dakika sürecek
  • Öğrenciler sınava girince 5 tercih yapabilecek
  • 6,7 ve 8’inci sınıfların müfredatından sorular oluşturacak ancak konular 8’inci sınıf ağırlıklı olacak.